Eposta Pazarlama’nın Kuralları ve İncelikleri

Eposta pazarlamanın gerekliliği üzerine bir önceki yazıda pek çok detay vermiştik. Bu hafta eposta pazarlama için izlenilmesi gereken yolları kısaca belirtmek istedik. Öncelikle eposta gönderilerinin spam filtrelere takılmaması için izinli eposta pazarlama, marka itibarı ve izinli veri tabanı oluşturma, data yönetimi ve CRM hakkında bilgi vermek uygun olacaktır.

Yazımızı okumaya başlamadan önce “Eposta Pazarlama Kılavuzu” sayfamızı ziyaret etmenizi öneririz.

İzinli eposta pazarlama:

Eposta gönderilerinizi gerçekleştirirken mevcut datanızın, yani müşterilerinizin, yapacağınız tanıtım ve bilgilendirme için izin vermiş olması önemlidir. Bu nedenle müşterilerinizden gönderilerinizi gerçekleştirdiğiniz zaman izin istemeniz sağlıklı olacaktır. Eposta pazarlama yapacağınız kişilerin sizin müşteriniz olması ve iletişim bilgilerini sizinle paylaşmış olması gerekir. Satın alınmış listelere gönderi yapmak spam oranlarını arttıracağı gibi, bir zaman sonra kendi listenize yaptığınız gönderilerin de başarısız olmasına neden olacaktır.

Marka itibarı ve izinli veri tabanı oluşturma:

Bülteninize kayıt yapan müşterilerinize yapacağınız gönderilerde üyelikten çıkış için seçenekler bulundurun ve gönderilerizin spam bildirilmesini engelleyin. Böylelikle izin alınmış müşterilerden oluşan bir listeyle daha etkili gönderiler sağlayabilir ve başarı yüzdenizi arttırabilirsiniz. Arka arkaya gönderilerinizi okumayan müşterilere ise gönderileri durdurabilir ve marka saygınlığınızı koruyabilirsiniz. Bu periyot için müşterilerinize periyotlar belirleyin ve bu periyotta gönderilerinizle ilgilenmeyen müşterilere eposta gönderilerinizi durdurun ve onları kazanacak senaryolar üretin. Başka markaların listelerine kendi markanız üzerinden (aynı sektör ve yakın markalar olsa bile) gönderi gerçekleştirmeyin. Bu gibi durumlarda spam bildirilme ihtimali yükselecek ve markanızın itibarı zedelenecektir.

Data yönetimi ve CRM:

Mevcut listelerinizi yönetirken hedef kitlenize yine hedef kitlenizi ilgilendirecek doğru epostaları gönderip, doğru tanıtımı sağlayarak kitlenizin kırılmalarına hakim olabilirsiniz. Bu kırılmalar ile birlikte müşterilerinizin eğilimleri ve talepleri hakkında fikir sahibi olacak ve başarı yüzdenizi yine arttıracaksınız. Bültenlerinize gelen şikayetleri değerlendirirken mutlaka gönderi sıklığınızı göz önünde bulundurun. Çok sık yapılacak gönderiler müşterilerinizin rahatsız olmasına sebep olabilir. Bu durumda gönderi sıklığını düşürerek listenizin rahatsızlıklarından kaynaklı geri bildirimlerini azaltabilirsiniz.

Eposta pazarlamanın temel kuralları bunlar olup her biri kendi içinde detaylandırılır. Başarıya ulaşmada en önemli adımlardan biri bu detaylara sahip firmalarla çalışmaktır. Toplu eposta gönderilerinizi raporlar ve analizlerle ölçümleyemediğiniz firmalarla çalışmak size zaman, müşteri ve para kaybettirir. Message34 olarak vermiş olduğumuz hizmetin her alanında rapor ve analizler sunarak markanızın gelişmesine katkı sağlıyoruz.

Doğru sonuç için, doğru temas önemlidir.

www.message34.com

Eposta Pazarlama’nın Kuralları ve İncelikleri yazısı ilk önce Message34.com Email Marketing Sistemi üzerinde ortaya çıktı.