Etkili Mailing Gönderiminde Can Alıcı Nokta “KONU SATIRI”

Yoğun rekabetle birlikte benzer firmalardan kendinizi farklılaştırıp, markanızı korumak ve bir yandan mevcut müşterileriniz üzerinde sadakat yaratıp, diğer yandan yeni müşteriler kazanmak doğru iletişimle mümkün. Bu noktada da günümüzün en yaygın iletişim araçlarından biri olan email göderimini etkili kullanmak çok önemli.

Hedef kitle her gün benzer özelliklere sahip birçok markanın email gönderimiyle karşı karşıya kalıyor. Bu email bombardımanı arasından stratejik email gönderimiyle sıyrılıp, hedef kitleye ulaşabilirsiniz. Stratejik email gönderiminde ilk ve en önemli adım ise, konu satırı alanı.

Firmalar genelde konu satırı oluşturmada pek özenli davranmaz. Halbuki email kullanıcıları konu satırı ilgisini çekmezse mailinizi tek tıkla, okumadan siliyor. Bu yüzden, basit ama etkili ipucu vererek oluşturduğunuz konu satırı (subject) iletinizin okunma oranını yükselterek vermek istediğniz mesajı anında milyonlara ulaştırmakta en etkili adım.

Etkili Konu Satırı İçin Birkaç Öneri;

  • Konu satırınızın 50 karakteri geçmeyecek uzunlukta olmasına özen gösterin. Hatta bir çok kişinin mailllerini cep telefonundan okuduğunu düşünürsek bu uzunluğun 20 karakteri geçmemesi daha doğru olur. Kısa ve samimi cümleler içerik için merak uyandırır ve etkili olur.
  • Konu satırında yazan metnin içeriği doğru yansıtması, yanlış ve yanıltıcı olmaması güven kazanmak açısından oldukça önemli. Emailin açılma oranını artırmak, okunmasını sağlamak için yanıltıcı konu satırıyla gönderdiğiniz emailler firmanıza olan güveni sarsacak ve sizden gelen sonraki emaillerin okunmadan silinmesine neden olacaktır.
  • Mümkünse abonelerinizin ismine özel konu satırlı email göndermeye çalışın. Gönderilen emaillerde isme özel, kişiselleştirilmiş konu satırları okunma oranını artıran faktörlerdendir.
  • Özellikle promosyon içerikli emaillerde konu satırının harekete geçirici olması oldukça etkilidir. Bu durumlarda yaklaşan özel günleri (Babalar Günü, Anneler Günü, Sevgililer Günü) konu satırında geçirebilirsiniz. Promosyonda olan ürün için, ürün ismiyle birlikte kısıtlı stok, stoklarla sınırlı gibi harekete geçirici tetikleyici konu satırları oluşturabilirsiniz.
  • Firma ismini konu satırında kullanın, böylece hem marka bilinirliğini hem de emailinizin açılma oranını artırmış olursunuz.
  • Email sahipleri, emailin spam olup olmadığına konu satırına göre karar veriyor. Spam kelimeleri kullanmayın. Konu satırında büyük harf kullanmak ya da bedava, size özel gibi spam olabilecek kelimeler kullanmak spam olmasada email kullanıcıları tarafından spam sanılıp okumadan silinebiliyor.
  • Emailinizi tüm müşteri listenize göndermeden önce; aynı emaili farklı konu satırları kullanıp, farklı iki gruba göndererek okunma oranlarını test edin. Konu Satırının etkisini analiz ettikten sonra, maili tüm müşteri listenizle etkisi yüksek çıkan konu satırıla paylaşın.

İyi şanslar!

www.message34.com

Etkili Mailing Gönderiminde Can Alıcı Nokta “KONU SATIRI” yazısı ilk önce Message34.com Email Marketing Sistemi üzerinde ortaya çıktı.