Can- Act- Spam kuralları; markaların ve kurumların email marketing stratejilerinde dikkat etmeleri gereken kuralların başında gelmektedir. 1 Ocak 2004 tarihinde yürürlüğe giren Can- Act- Spam yasası, genel yapısı itibariyle email marketing stratejisi oluştururken mesajların spam mesajı olarak algılanmaması için çıkarılmış kurallar bütünüdür. Buna ek olarak Can- Act- Spam yasasında istenmeyen spam mesajları gönderenlere ve ürün ya da hizmetlerin reklamını istenmeyen spam mesajı olarak yapan kişilere uygulanacak cezalardan da bahsetmektedir. Message34 olarak; sizlere “Can- Act- Spam kurallarını ve bu kurallara uygun mail nasıl yazılmalı?” konulu yazımızı derledik. Keyifli okumalar!

Spam Mesaj Ne Demek?

spam_mesaj_nedir_

Spam mesajlar; son dönemler de çoğu email kullanıcısının korkulu rüyası haline gelmektedir. Spam mesajlarının korkulu rüyası haline gelmesinin sebebi, mail sahibinin talep etmediği halde markalardan veya kurumlardan aldatıcı reklam içerikli, epostaların gelmesidir. Çoğu zaman bu alakalı alakasız reklam mailleri, maili alan kişiler tarafından sinir bozucu olarak görülebilir. Sinir bozucu olmasının neden olarak da gereksiz şekilde mail kutusuna düşen maillerin, mail trafiğini arttırması olarak gösterilebilinir. Bir çoğumuz mail trafiğini arttıran, bu maillere yakalanmış olabiliriz. Spam tarzındaki mesajlara yakalanmamızın birçok sebebi olabilir. Örneğin; adınıza toplu mail atıldığında, o maildeki diğer kişiler sizin mailinize ulaşabilir ve adınıza spam mailler atabilir. Veya bir markanın veya kurumun mail bültenine abone olmuş olabilirsiniz. Böylelikle kurum veya marka sizin mail bilgilerinizi başka firmalara veya markalara vermiş olabilir böylelikle yine spam mesajları alabilirsiniz.

Spam Mesajlarına Düşmemek İçin Uymanız Gereken Can-Spam-Act Kuralları

spam_mesaj_nasil_önlenir_

Can-Spam-Act kuralları anlam olarak istenmeyen, pornografik ve pazarlama saldırılarının kontrol edilmesi anlamına gelir. Spam mesajlarını engellemek için kabul edilen bu kural email standartlarını belirleyen ilk resmi kural olarak bilinmektedir.

2003 yılında kabul edilen Can-Spam-Act yasasına göre, konu satırları net ve anlaşılır olmalıdır ayrıca eposta içeriği doğru bir şekilde yansıtmalıdır. Ayrıca gönderenin yeri görünür olmalı aksi halde görünür olmayan adresler spam mesaj olarak değerlendirilecektir bu yüzden de spam mesajları kutusuna düşecektir.

Can-Spam-Act Kuralları çerçevesinde ayrıca, e-ticaret emaillerinin veya reklam mesajlarının alıcılar tarafından nasıl devre dışı bırakılacağı konusunda da bilgilendirilmesi gerektiğini belirtir. Bu tarz spam mesajları 24 saat veya birkaç iş günü içinde iptal edilmelidir. Aksi halde spam mesajlarını engellemek için biraz geç kalınmış olunabilir.

Abonelikten Çıkma Uyumluluğu

 • Yollanılan tüm emaillerde görünür bir şekilde ve aktif durumda abonelikten çıkma mekanizması olmalıdır.
 • Tüketici vazgeçme istekleri 10 iş günü içinde karşılanmalı aksi halde spam Can-Spam-Act kurallarına uyulmamış olur.
 • Engelleme listeleri olarak bilinen devre dışı bırakma listeleri sadece uyumluluk için kullanılır.

İçerik Uyumluluğu

 • Mutlaka doğru şekilde düzenlenmiş “kimden” satırı olmalıdır.
 • Konu satırları mutlaka içerikle uyumlu halde olmalıdır. İçerik hiçbir şekilde eposta alıcısını aldatacak durumda olmamalıdır.
 • Epostayı yollayan firma veya markanın fiziksel adresi mail içeriğinde olmalıdır. Eğer eposta üçüncü bir tarafça gönderiliyorsa, eposta yoluyla tanıtılan kişinin fiziksel adresi görünür olmalıdır.
 • Eğer yollanılan epostanın içeriği +18 olup, sadece yetişkinlere özel bir email içeriğine sahip ise bu durum mailde etiket ile belirtilmelidir.

Gönderme Davranışı Uygunluğu

 • Abonelikten çıkma seçeneği olmadan mesaj gönderimi yapılamaz.
 • Mailin içeriğine uygun başlık olmalıdır, İçerik ile uyumlu olmayan başlıklar, spam maili olmasına neden olur.
 • Gönderimi yapılacak mesajda en az bir cümle olmalıdır.
 • Gönderilecek mailin içeriği hiçbir şekilde boş olmamalıdır.
 • Abonelikten çık mesajı hemen mesajın altında olmalıdır. Olmadığı taktirde direkt olarak spam mesajı olarak algılanır.

Yukarıda belirtilmiş olan kurallar evrensel Can-Spam-Act kurallarıdır. Tüm ülkelerde bu kurallar geçerlidir ve kendi ülkeniz haricinde başka bir ülkeye email marketing çalışması yapacaksanız şayet yukarıdaki kurallara ait olan Can- Spam- Act kurallarına dikkat etmeniz gerekir. Aksi taktirde reklam mailleriniz spam olarak algılandığı için spam kutusuna düşecektir. Buna ek olarak mail gönderdiğiniz kişilerce dava açılabilir.

Sizde reklam emailleriniz spama düşmesini istemiyorsanız ve başarılı email marketing stratejileri oluşturmak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.

Email Marketingde Dikkat Edilmesi Gereken Nokta; Can-Spam-Act yazısı ilk önce Message34.com Email Marketing Sistemi üzerinde ortaya çıktı.