E-Posta Pazarlamada Mailing Tasarımının Önemi!

İnternet dünyasının en büyük pazarlama araçlarından biri haline gelen e-posta pazarlama, artık firmaların hedef kitlelerine ulaşmalarını sağlayan en doğru ve kestirme yoldur. Online pazarlamanın öneminin inanılmaz değer kazandığı günümüzde e-bültenleri ve e-mail tasarımları da aynı oranla her geçen gün değer kazanmaktadır. Firmalar bu iş için her ne kadar yaratıcı fikirler ortaya atıp azımsanmayacak derecede bütçeler hazırlasalar da, yada bu güne kadar yapılmış en kaliteli ve müşteri odaklı bir web sitesine sahip olsalar da yeteri kadar seslerini duyuramadıkları takdirde onca emeğin, zamanı, masrafın zerre kadar değeri kalmaz. Bir çok firma sadece kurumsal kimliklerini ve icraatlarını yeteri kadar kitleye ulaştıramadıkları için tüm emekleri bir hiç olup çıkmıştır. Dolayısıyla da hedef kitleye ne kadar çok duyuru yapılırsa o kadar başarı odaklı olur.

Ancak, bunlardan çok daha önemli bir konu var ki o da; e-posta pazarlamada mailing tasarımıdır. Firmalar bazen otomatikleştirilmiş e-posta gönderen programlar sayesinde yüzbinlerce hatta milyonlarca mail toplu gönderimi yapsalar da istedikleri başarıyı yakalayamamaktadırlar. Bunun çeşitli nedenleri olsa da bizce en baştaki nedeni mailing tasarımının özensiz yada yanlış tasarımlarla hazırlanmasıdır. Zira; görsel efektlerle en dikkat çekici tarzda tasarlanmış bir mail tasarımı kullanıcının ilk bakışta dikkatini çekecek ve en azından sitenize uğrayarak şöyle bir göz gezdirmesine olanak sağlayacaktır.

Tabii ki bu işe başlamadan önce ilk olarak mailing tasarımının nasıl olması gerektiği ve kullanım alanlarını en ince ayrıntısına kadar bilmekte fayda var. Aksi takdirde, yapılacak küçük bir hata yapılan tüm emeğin bir anda heba olmasına neden olabilir. Hiç birimiz böyle bir şeye sebebiyet vermek istemeyiz öyle değil mi ? şimdi isterseniz mailing tasarımlarının kullanım alanlarına ve özelliklerine bir göz atalım.

Mailing Tasarımının Kullanım Alanları !

 • Tebrik veya davet mesajlarında,
 • Hizmet veya mal tanıtım mesajlarında,
 • Firmaların düzenlemiş oldukları ürünlerine dair özel kampanyaları duyuru niteliğindeki mesajlarda,
 • Yeni açılan bir firmanın yada bir organizasyonun açılışına dair davet mesajlarında,

Mailing Tasarımları Nasıl Olmalıdır ?

 • Mailing tasarımlarında öncelikle tanıtımın türüne göre uygun içerikler ve mesajlar seçilmelidir.
 • İlk bakışta göze hitap etmeli ve dikkat çekici olmalıdır.
 • Çok net ifadelerle anlatılarak kullanıcıyı yormamalı, sıkmamalıdır.
 • Mailing tasarımı geniş olarak 680 px’i geçmemelidir.
 • Çok önemli bir içerik taşıyor ise resim yerine text kullanılmalıdır. Hızlı yüklenmeli, sabırsız kullanıcıları kaçırmamalıdır.
 • Maildeki tek bir görsel boyutu 120 kb’i geçmemelidir.
 • Her zaman maili desteklemek adına “bu e-postayı görüntüleyemiyorsanız lütfen tıklayınız” ibaresine yer verilmelidir.
 • Hangi mailin hangi hedef kitleye atılacağı önceden doğru bir şekilde belirtilmelidir.

Bu yazımızda sizlere e-posta pazarlamada mailing tasarımının önemini vurgulayarak, bir mailing tasarımının nasıl olması gerektiği ve kullanım alanlarına dikkat çekmeye çalıştık. Unutmayalım ki başarıya giden bir yolda sağlam adımlarla ilerlemenin temel kuralı öncelikle işi ehline vermek ve uzmanından destek almaktır. Sizlerde bulunduğunuz sektörde, bu kıran kırana rekabet ortamında en iyi firmalar arasına girmek istiyorsanız sizler için kaliteli hizmetler sunan ve en doğru bilgiler içeren sitemizde kalmaya devam edin.

www.message34.com

E-Posta Pazarlamada Mailing Tasarımının Önemi! yazısı ilk önce Message34.com Email Marketing Sistemi üzerinde ortaya çıktı.