E-posta Pazarlamada Landing Page Nedir?

E-posta gönderirken, kullanıcıların e-postanızla etkileşime girmelerini hedeflersiniz. Ancak kullanıcıyla etkileşimi, sadece e-postalara alınan tıklar olarak görmek yanlış olur. E-postalara girilir, içeriğe bakılır ve e-postanın içeriği ilgi çekerse e-postaya tıklanır. Peki bundan sonraki süreç nedir? Buradan sonra, landing page adını verdiğimiz kavram ortaya çıkıyor.

Landing Page Nedir?

Landing page kullanıcıların e-postanıza veya sitenize tıkladıktan sonra ki karşılaştıkları sayfadır. Genellikle e-postada tanıtımı yapılan ürünün veya içeriğin satışını bu sayfa yapar. Eğer kullanıcı landing page’i beğenmezse, herhangi bir etkileşime geçmez.

Landing page’in özelliklerinden bahsedecek olursak:

  • Landing page’ler e-postalar için çok kullanışlıdır. Çünkü E-postalarınıza ekstra link veya bölüm eklemenize gerek kalmadan kullanıcının görmesi gerekenleri bu sayfa ile ona gösterebilirsiniz.
  • Kullanıcılarınıza gönderdiğiniz e-postanın içeriği hakkında detaylı bilgi vermek için kullanabilirsiniz.
  • Tüm servislerinizi, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi bu sayfada verebilirsiniz.
  • Kullanıcılarınızı sadece sitenize veya farklı sitelere çekmek için kullanabilirsiniz.
  • Kampanyanızın başarısını ve sergilediği sonuçları öğrenmek için kullanabilirsiniz.
  • Müşterilerin e-postalarda görmek istemeyip, sitenizde göstereceğiniz ürünleri sergilemek için kullanabilirsiniz.
  • İşleri kolaylaştırmak için kullanabilirsiniz. Çünkü her seferinde farklı e-posta hazırlamak vakit alır.

Landing page dediğimiz sayfalar, aslında herhangi bir web sitesinin herhangi bir sayfasından farklı değildir. Ancak bu sayfaya kullanıcılar direkt olarak geleceğinden, kullanıcıların ilk karşılaşacağı sayfaya yani landing page’e önem vermek sizin adınıza faydalı olacaktır.

Landing page’inizi iyileştirmek için öneriler:

Landing page’inize ilk olarak, kullanıcıların e-posta listenize abone olabileceği bir bölüm eklemeniz mantıklı olacaktır. Birçok kullanıcı beğendiği e-postaları, başka kişilere göndermekten çekinmiyor. Bu yüzden sayfanıza kullanıcılar dışarıdan rahatlıkla ulaşabiliyor. Dışarıdan gelen kullanıcıları gereksiz yere kaçırmak hiç hoş olmaz.

Sayfanızla Uyumlu Olsun

Landing page’iniz mutlaka sitenizin geri kalan kısmıyla uyum içerisinde olmalı. Hatta gönderdiğiniz e-postalar da bu şekilde olursa, kampanyanız için faydalı olur. Çünkü kullanıcılarınızın akıllarının karışmasını istemezsiniz.

Ayrıca kullanacağınız tasarım dilini; basit, anlaşılır ve göze hoş seçmeye çalışın.

Link Vermeyi Unutmayın

Landing page’inizi hazırlarken sitenizin diğer kısımlarına yönlendiren linkler eklemeyi unutmayın. Kullanıcılar e-postanıza tıkladıktan sonra sadece landing page’inize bakmayacaktır. Eğer ilgisini çekebilirseniz sitenizin diğer kısımlarını da kurcalayacaktır. Bu sebeple kullanıcıları kolayca yönlendirecek linkler hem onların yararına hem de sizin yararınıza olacaktır.

Landing page, e-posta pazarlama dünyasında çok önemli bir yere sahip. Hiçbir kampanya landing page’siz tam bir kampanya olamaz. Bazen gönderdiğiniz kampanya e-postası kötü bile olsa, durumu kampanyanın bu sayfası kurtarabiliyor.

www.Message34.com

E-posta Pazarlamada Landing Page Nedir? yazısı ilk önce Message34.com Email Marketing Sistemi üzerinde ortaya çıktı.