Mail Marketing

Mail Marketing İçeriğinizi Diyaloga Dönüştürerek Müşterileriniz Markanıza Yakınlaştırın

İçerik bir mesaj değil, bir diyalog olmalıdır! Cümleye böyle başlayarak biz de bir mesaj verdik ama bu tam da yerinde bir mesajdı. En azından bu yazıyı okumak için geldiniz ve okumaktan vazgeçseniz bile mesajımızı almış oldunuz. 🙂

Konuyu mail marketing ile bağdaştıracak olursak, içerik, her pazarlama kanalında olduğu gibi eposta kampanyalarının da en önemli adımlarından biri. Eposta kampanyalarınızın abonelerinizi yakalaması için önemli bir basamak.

Mail Marketing

Mail Marketing

Neden mi?

Çünkü bir abonenin içerikle ilgili izlenimi bazen anlık olabiliyor. İşte tam da bu yüzden, içeriğinizin başlangıçtan itibaren anlaşılabilir ve abonelerinizin duygularına hitap ediyor olması gerek.

Bunu nasıl mı sağlarım diyorsunuz…

Cevap aslında çok basit: İnsanlara konuşma diliyle yaklaşarak. Ünlü Amerikalı şair Maya Angelou’nun da dediği gibi: ’İnsanlar onlara ne söylediğinizi unutabilirler. İnsanlar onlara ne yaptığınızı da unutabilirler. Ama insanlar, onlara kendilerini nasıl hissettirdiğinizi asla unutmazlar.’ Bu sözü mail marketing kampanyası hazırlarken hemen hafızanızdan çıkarın ve kampanya içeriğinize uygulamaya çalışın.

Bu hatırlatmadan sonra, markanızın düz konuşması, gündelik olması ve kendini çok ciddiye almaması gerektiğini unutmayarak içeriklerinizi yazmaya devam edin. Emin olun bu, müşterilerin işinizle daha fazla ilişki kurmasına ve hatta bu işin bir parçası olduğunu hissetmelerine yardımcı olacak.

En dikkat etmeniz gereken noktaya gelince…

Mesajınızı insancıllaştırmaya çalışın ve abonelerinizin de sizin gibi duyguları olan insanlar olduğunu unutmayın. Mesajınızın abonelerinizin bilinçaltında özel olarak algılanmasını sağlamak için elinizden geleni yapın.

Farkındayız, sektörden sektöre bir işletmenin bunu yapabilme olasılığı daha az. Finansal bir şirketten gelen bir eposta ile bir hayır kurumu ya da evcil hayvan dükkanından gelen eposta’nın içerik dili açısından daha farklı olması beklenir. Ki keza finans sektörü yapısı gereği daha anlamlı ve duygusal bir mesaj göndermekte zorlanabilir. Fakat sektörünüz ne olursa olsun kendinize şu soruları mutlaka sorun:

  • Mail marketing ne anlama geliyor?
  • Müşterilerimizin ne hissetmesini istiyoruz?
  • Müşterilerimizin nasıl bir aksiyon almasını istiyoruz?

Bu soruları cevapladıktan sonra, olay sizde bitiyor. Yaratıcı olun ve mail marketing içeriklerinizi belirli bir çerçevenin içinde düşünmeyi bırakarak yazın.