Eposta Pazarlama

Eposta Pazarlama Yapmak Avantaj mı Yoksa Dezavantaj mı?

Her sene olduğu gibi bu senede eposta pazarlama ile ilgili hiç kimseyi şaşırtmayacak bir söylenti var: ‘Eposta pazarlama öldü mü?’ Bu soru artık efsane bir hal aldı, fakat sorunun cevabı, soruyu soranların beklentilerini hiçbir zaman karşılamıyor. Çünkü eposta pazarlama hala pazarlamacıların elindeki en iyi kanallardan biri.

Hiç kullanmayanlar için, eposta pazarlamanın faydaları hemen net şekilde kendini gösteremeyebilir. Hatta, tecrübeli pazarlama profesyonelleri bile eposta pazarlamanın diğer pazarlama yöntemleri üzerindeki birçok avantajını hemen belirleyemeyebilir. Fakat avantajları o kadar fazla ki… Hiçkimse bu kanala sırtını dönemiyor.

Eposta Pazarlama

Eposta Pazarlana

İşte kanıtı…

E-posta gönderdiğiniz herkes, markanızı veya işletmenizi zaten biliyor

Biriyle eposta yoluyla iletişime geçmek ve pazarlama yapmak için bu insanların açık iznine ihtiyacınız var. Dikkat ederseniz izin diyoruz. Yani karşınızdaki insanın sizinle iletişimde kalmak istemesi. Bu da markanız için en güçlü pazarlama aracının bir anda eposta olmasını sağlayabilecek önemli bir etken.

Epostalarınızı alan herkes halihazırda sizden daha önce ürün veya hizmet satın almış ya da markanızla etkileşimde olan kişiler olacağı için, onlarla zaten mevcut bir ilişkiniz var. Kurallara uyan (yani mail listesi satın almayan) ve abonelerine saygı duyanlar bunu spam’a değil, gelen kutusuna yönlendirerek satışa katkıda bulunabilir.

Kullanımı kolay

E-posta şablonları oluşturmak için HTML ve CSS konusunda sağlam bir bilgiye sahip olmanız gereken bir zaman dilimi vardı, ancak o günler artık geride kaldı. Modern eposta pazarlama platformları ve hizmetleri, artık herkese eposta kampanyaları oluşturma ve gönderme araçlarını hızlı ve kolay bir şekilde sunuyor.

Görsel, sürükle ve bırak stil editörleri bu işlemi eskisinden çok daha hızlı yapıyor. Bu da küçük işletmelerin ve tek kişilik pazarlama ekiplerinin eposta oyununa girme olasılığını artırıyor.

Kullanımı kolay olsa da, eposta pazarlamada master yapmak zor olabilir. Fakat korkmayın! Bu kanalı profesyonel kullanmaya başladıkça daha iyi sonuçlar almak kaçınılmaz olacaktır.

Segmentasyon, etkileşim alaka düzeyini artırır

Alaka düzeyi, eposta pazarlamanın anahtarı. Ortalama bir tüketicinin şu an her hafta 100’den fazla pazarlama eposta’sı aldığı düşünülünce, eposta’larınızın gelen kutusundaki bu kalabalıktan geçtiğinden emin olmanız gerekiyor.

Bu, kitle segmentasyonunun devreye girdiği en önemli an. Gönderdiğiniz epostaların alıcıya yararlı ve alakalı olduğundan emin olmanız gerekiyor. Dolayısıyla, eposta listelerinizi bölümlere ayırarak ve bu segmentlere hedeflenmiş kampanyalar göndererek daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Birçok kişi dürtü üzerinde hareket ediyor

Epostala’rınıza net ve harekete geçirici mesajlar ekleyerek, alıcının web sitenize tıklayıp satış tamamlama olasılığını artırabilirsiniz. Dahası, listelerinizi bölümlere ayırıp hedefli iletişim ve kampanyalar gönderirseniz, eposta üzerinden satın alma olasılığı daha da artacaktır.

İmkanlar sonsuzdur

Eposta pazarlamayla her şeyi yapabilirsiniz. Çoğu eposta pazarlama kampanyası satış amaçlasa bile bu, buzdağının yalnızca görünen kısmı. Satış dışında eposta pazarlamayı kullanmanın faydaları emin olun saymakla bitmiyor.

Biri eposta listenizde kayıt olduğunda ve sizden (umarız) onlara hoş bir eposta gittiğinde, bu iletişiminizi daha da kuvvetlendirecektir. Terk edilmiş sepet, göz at vb. opsiyonlar için de bunları yaptığınız düşünülürse, geri dönüş ve sadakat oranında mutlaka bir artış olacaktır.

Başarınızı doğru bir şekilde ölçebilirsiniz

Eposta pazarlama kullanmanın asıl avantajlarından biri, modern platformların çoğunda olmasa bile, eposta kampanyalarınızın sonuçlarını kolayca rapor edip ölçebiliyor olmanız. Neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını görmek, başarınızı ölçme konusunda pazarlama stratejinizi güçlendirecektir.

Küresel ölçekte kullanımı kolay

Çoğu küresel pazarlama kampanyası, farklı kıtalarda işleri zorlaştıran ince farklılıklara maruz kalsa da, eposta pazarlama çoğu zaman bu kuralın dışında kalıyor.

Eposta Pazarlama yaparken nedir mesela bu zorluklar?

Farklı zaman dilimi, dil ve para birimleri…

Eposta pazarlama ile bu zorlukların çoğunun üstesinden gelebiliyorsunuz. Farklı bölgelere yayılmak isteyen markalar ve işletmeler, fiziksel bir mağaza veya ofis açmak yerine, eposta ile uluslararası pazarlarda sadece test yapsa bile, bu onlar için iyi bir başlangıç olabilir.

Ölçeklenebilir

Eposta pazarlama da ölçeklenebilir bir kanal. Bu kanalı kullanmak için 1000 veya 10 milyonluk bir eposta listeniz olup olmaması farketmez, eposta pazarlama her ölçeğe uygundur. Dahası eposta pazarlama stratejiniz, işletmenizin büyümesiyle ölçeklenebilir.

Küçük işletmeler ve yeni başlayanlardan tutun, geniş bir küresel varlığa sahip olan büyük, çok uluslu markalar ve işletmelere kadar eposta pazarlamanın kapısı herkese açık.

Uçuk maliyetlere gerek yok

Ölçeklenebilirlikten bahsetmişken, eposta pazarlama hiçbir zaman karşılayabileceğinizden daha pahalıya mal olmaz. En azından diğer pazarlama kanalları ile karşılaştırıldığında durum böyle… Eposta pazarlama yolculuğuna yeni başlayan küçük bir işletme veya kuruluşsanız, o zaman piyasada ihtiyaçlarınız için uygun olan ücretsiz veya düşük maliyetli e-posta pazarlama çözümlerinden yararlanabilirsiniz.

Abone ve müşteri sayınız arttığında ise, her zaman sizin için uygun eposta pazarlama yazılım sağlayıcıları olacaktır.

Message34 olarak bunun mükemmel bir örneği olduğumuzu biliyoruz. Platformumuz, eposta pazarlama stratejilerinde ustalaşmış uygun yazılım özellikleriyle, stratejik hesap yönetimine ihtiyaç duyan eposta pazarlamacılar için uyarlanmıştır.

Eposta pazarlama stratejinizi bir sonraki seviyeye taşımak için bizi nerede bulacağınızı biliyorsunuz.